Co dělat doma s dětmi, když prší?

Všem se nám už někdy stalo, že nám déšť zhatil program na víkend a museli jsme zůstat doma. Jak si ale v takových dnech zpestřit program s dětmi a nezůstat sedět jen u televize? 

Takové deštivé dny nemusí být vůbec špatné. Naopak by pro nás a naše děti měli být příležitostí, kdy se budeme věnovat činnostem, na které naopak není čas ve slunečných dnech, kdy se nám chce lítat po venku a hrát si na zahradě. 

Společenské hry a hlavolamy

Zaručeně se nebudete nudit u deskových her. I takové obyčejné Člověče nezlob se nebo Prší dokáže zahnat nudu deštivého odpoledne. 

Pokud tápete, které deskové hry patří mezi zaručenou klasiku a neměly by vám doma chybět, doporučujeme například Aktivity, Monopoly, Osadníky z Katanu nebo Cluedo. 

Samozřejmě ale záleží na vašich preferencích a zájmech. Při výběru her dávejte také pozor na doporučený věk a počty hráčů. Snižuje se tak riziko toho, že vás hra zklame nebo vám nepůjde. 

Čtení 

Stejně jako hraní her vás může zabavit i čtení. Pro malé i velké děti by mohla být zábavou mluvící knížka. Takové knížky mohou mít zároveň i edukační charakter, a tak sfouknete dvě mouchy jednou ranou - trochu vzdělání, trochu zábavy! 

Zabavit se společně s dětmi můžete ale také u obyčejných pohádkových knížek, napínavých, dobrodružných příběhů nebo motivační literatury

Hra na něco 

Pokud se naskytla příležitost, strávit s dětmi upršený den doma, určitě ocení, když se zapojíte do jejich dětského světa. Je jedno, na co si rády vaše děti hrají. 

Můžete se s nimi vrátit do školních lavic a dostávat domácí úkoly, chodit s panenkami k paní doktorce nebo si zajít na oběd do restaurace - a je jedno, že vám děti budou podávat třeba piškoty namazané marmeládou! 

Tvořivé aktivity na odpoledne 

Chybu neuděláte ani s tvořivými aktivitami. Začít můžete s obyčejným kreslením, ale pořádnou parádu udělají i jiné tvořivé aktivity. 

Můžete si s dětmi zkusit něco ušít, namalovat na trička nebo na sklo. Vytvořit decoupage nebo se pustit do patchworku. A pokud nemáte inspiraci, nevadí! Na internetu ji naleznete přece spousty. V každé domácnosti s dětmi jistě nechybí zásoba pastelek, barevných papírů, samolepek a dalších výtvarných potřeb. Neváhejte a využijte vše co doma máte.

Naučte se něco nového 

Deštivé dny vytváří příležitost naučit se něco nového a nebo se zlepšovat v některých činnostech. A nemusí to nutně znamenat, že vy budete něco učit své děti. 

Možná, že také oni mohou obohatit vás. No schválně, tušíte třeba, kdo je jejich oblíbený youtuber a jaká je jeho tvorba? 

Společné vaření 

Pokud máte děti ještě malé a neberou vaření jako nutnou domácí práci, máte vyhráno a můžete se společně pustit do vaření. Vyberte společně recept nebo naučte vaše dítě vařit jeho oblíbené jídlo. 

Uvidíte, že i taková činnost dokáže pobavit a hlavně zase o něco víc sblížit celou rodinu. 

Generální úklid 

Bohužel, deštivé dny přináší prostor i pro činnosti, na které během krásných slunečných dní tolik času nezbývá. Jednou z takových činností je třeba generální úklid. 

Sice nejde o úplně zábavnou a radostnou činnost, vaše děti tolik nepotěší, ale i takové věci se musí dělat. A když se do uklízení zapojí celá rodina, za chvíli máte hotovo. 

Zacvičte si 

Chtěli jste si vyrazit na tenis nebo třeba na kole a déšť vám překazil plány? Cvičit můžete přece i doma. I pohyb doma se dá pojmout zábavně. Zkoušeli jste třeba tancovat nebo cvičit jógu

Tip: Pořídit si můžete také pohybovou hru twister. Schválně, kdo u vás doma vydrží nejdéle! 

Kosmetický salon 

Přineste všechna svoje malovátka, laky na nehty, pleťové masky a můžete začít. Sice taková aktivita baví spíše děvčata, ale všechno je o přístupu. 

Když dokážete kosmetický salon pojmout jako hru - třeba “Kdo udělá mamce hezký makeup se zavázanýma očima?,” možná se zapojí i kluci.


Alena Mrvíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení