Znáte pojem arteterapie? Co to je a k čemu slouží?

Všichni lidé potřebují do určité míry odpočívat. A zatímco pro někoho je relaxací třeba saunování, jiného potěší malířské plátno a štětce. Věděli jste, že právě výtvarné umění může mít i léčebný charakter a může lidem opravdu pomoci s problémy? V takovém případě mluvíme o arteterapii! 

Představujeme vám arteterapii! 

Arteterapie pomáhá lidem. Ne vždy dokáže člověk všechny své pocity vyjádřit slovy. V takových případech mu pomůže papír a výtvarné potřeby. Kresbou člověk dokáže vyjádřit své prožitky a vnímání sebe i okolí, a tím postupně uzdravovat svou duši. 

Během arteterapie se lidé vyjadřují činností, malováním a tvořením, čímž zpracovávají negativní myšlenky, zmírňují nežádoucí potíže a dostávají se k prospěšné změně ve svém prožívání a chování. 

Pan doktor Müller ve Valentově publikaci Dramaterapie uvádí, že: “Arteterapie  je odborná, cílevědomá aplikace výtvarných prostředků za účelem pomoci lidem změnit jejich chování, myšlení, emoce či osobnostní strukturu společensky i individuálně přijatelným směrem.” 

Jak se liší arteterapie od obyčejného malování? 

I když má arteterapie a malování hodně společného, přesto najdeme rozdíly, které je od sebe odlišují. V arteterapii se klade důraz na metody tvorby a je důležitý léčebný charakter. Věděli jste, že arteterapie může pomoci např. i v léčbě vysokého krevního tlaku

V arteterapii je nejdůležitější proces tvoření, dále se ale pracuje i se samotným dílem. Arteterapeut dokáže na základě výsledného díla posoudit psychické rozpoložení klienta. Pomáhají mu v tom např. použité barvy, symboly, zvolené téma, ale také celkové působení obrazu nebo vedení linií. 

Kdo je arteterapeut?

Arteterapeutické sezení také nemůže vést jen tak někdo, jde o psychoterapeutickou metodu, a tak arteterapeut by měl být vždy člověk s příslušným vzděláním. Takový člověk ví, jak s lidmi pracovat, jak vést každou lekci a vnášet do ní potřebnou dynamiku. 

Každé sezení totiž zahrnuje určité úvodní techniky, které navozují relaxaci, pocit důvěry a bezpečí. Dále se přistupuje k hlavní činnosti, kdy se pracuje s různými technikami, např. zaměřené na jedno téma nebo na rozvoj osobnosti. 

Jaké techniky se v arteterapii užívají? 

Mezi metody výtvarné terapie patří: 

  • Volný výtvarný projev 
  • Tvoření na určité téma 
  • Výtvarný projev za doprovodu hudby
  • Skupinová výtvarná činnost 

Komu může arteterapie pomoci? 

Hodiny arteterapie mohou pomoci například: 

  • Lidem s problémy v komunikaci 
  • Osobám s mentálním postižením 
  • Dětem s problémy ve škole, ADHD, ADD, emocionálními problémy 
  • Osobám s psychickými obtížemi 
  • Osobám s Alzheimerovou chorobou 

Arteterapie pomáhá také s posilováním krátkodobé paměti, sebevědomí, motivace a empatie. 


Pokud i vy patříte mezi tvořivé duše, které rády šáhnou po pastelkách a zároveň vás trápí určité potíže, můžete se z nich zkusit vykreslit právě na arteterapeutickém sezení a nebo kreslit jen tak pro radost sami doma!

 

Alena Mrvíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení