Kreativní odpoledne aneb jak si vytvořit s dětmi jedinečné fotoalbum

Každý z nás si chce uchovat vzpomínky na krásné chvíle plné radosti, smíchu a lásky. Většinou si tyto okamžiky připomínáme prohlížením fotografií daných okamžiků. V dnešní domě je snadné uchovávat tisíce a tisíce fotek v elektronické podobě. Ale té atmosféře a pocitu, když držíte v ruce fotografii na lesklém fotopapíru a prohlížíte jednu za druhou, se nic nevyrovná. A právě proto je čas si vyrobit vlastní, originální fotoalbum!

Na chvíli zavřete oči a zkuste si vzpomenout na jakýkoliv rodinný zážitek - může být šťastný, srandovní, ale klidně i trošku smutný. Mě třeba napadne můj první road trip. Před cestou plno starostí kolem auta - nejen jaká výbava do auta je v jakém státě povinná, ale i co funguje nebo nefunguje a co je třeba mít s sebou kdyby náhodou a nakonec nějaké to opáčko bezpečnosti v dopravě, přece jen čekaly nás stovky kilometrů.

Ale přes všechny ty počáteční starosti mi v paměti uvízl především údiv a ohromení ze všech těch krásných míst! A vy jistě takové vzpomínky máte taky. A s fotkami se vzpomíná mnohem lépe, zvlášť když o tom chcete vyprávět v budoucnu vašim vnoučatům.

Fotoalbum nemusí být jen o uložení fotek, ale může sloužit i jako skvělý dárek. A navíc když si ho s námi a s dětmi vyšperkujete, nějaké stahování fotek na flashku už vám nikdy nebude dost dobré. Tak jde se na to!

Jak na výrobu domácího fotoalba

Vyrobit domácí fotoalbum je snazší, než si možná někteří z vás myslí. Stačí k tomu trochu kreativního ducha, čas a nějaké ty pomůcky. Máte opravdu nespočet možností, jak takovou výrobu pojmout. Můžete si fotoalbum vyrobit od úplného základu třeba z tvrdého kartonu a nebo si nějaké krásné fotoalbum zakoupit a následně ho jen dozdobit. Volba je jen na vás!

My jsme se rozhodli si práci trochu zjednodušit a uděláme z obyčejného nudné “knížky” krásné a veselé fotoalbum! 

Co je potřeba?

  • Fotoalbum - přemýšlejte hlavně nad barvou stránek a materiálem desek. Ideálně najít takové fotoalbum, které nemá přidělané trojúhelníčky na úchyty fotek, abyste s nimi mohli volně manipulovat.Tyto úchyty lze také snadno vyrobit.
  • Barevné pastelky, fixy, gelovky, veselé samolepky 

A co tu ještě chybí? No ano!

  • Vyvolané fotografie ! - při vyvolávání se neomezujte na jeden formát. Vyzkoušejte různé formáty či designy (např. fotografie jak z fotobudky či z instaxu). I tím uděláte své fotoalbum originálnější.
  • Případně lepidlo, papír a nůžky

Hurá na výrobu

U samotné výroby se můžete opravdu nechat unést a vyřádit se. Zapojit můžete třeba nakonec i děti a fotoalbum bude zase o něco autentičtější. 

Skládání, skládání

Na první krok si vyhraďte dostatek času. Vezměte veškeré fotografie a zkoušejte je různě kombinovat a skládat na stránky. Tohle může zabrat poměrně dost času, ale věřte, že to nakonec stojí za to. Je dobré skládat fotografie systematicky - na jedné stránce fotky z jedné dovolené, na další z plesu apod. Prostě to co patří k sobě, neoddělujte.

Tip: Fotografie nemusí být vždy vodorovně. Nebojte se nějakou fotografii umístit šikmo. A kreativci, když vám to fotografie dovolí, můžete z ni vystřihnout třeba i nějaký tvar!

Všechno připevnit

Jakmile máte všechny fotky rozvržené a nakombinované, můžete začít připevňovat. Jestliže jste fotky různě nakláněli nebo jen použili různé formáty, pravděpodobně vám budou původní úchyty překážet (zde je ten důvod, proč je to lepší bez nich). Když vám úchyty v knize překáží a nedají se využít, zkuste je překrýt, ale raději se je nesnažte odstranit, ať neponičíte papír.

Kdo úchyty nemá, tím líp. Z papíru je jednoduše vyrobíte přehnutím a přilepením. Kdo nechce, aby fotky byly v rozích překryty nevzhledným papírem, může použít oboustranné pásky, lepidlo apod. Jen je třeba si uvědomit, že jakmile fotografie na pevno přilepíte, navždy zůstanou součástí knížky.

 

Tip: Tyto 2 kroky je možné střídat stránku po stránce. Je to lepší, když jste si hezky naaranžovali fotografie, protože pak při otočení stránky všechny fotografie nepopadají. 

Zdobení, zdobeníčko

Tak a nakonec přichází na řadu to nejdůležitější - zdobení. U tohoto krok není moc co radit. Jednoduše popadněte pastelky, fixy a jiné psací potřeby a dejte se do toho.  Jestliže si chcete opravdu vyhrát, můžete na dozdobení použít i například sušené květiny.

Stejně jako svítí reflexní nažehlovací štítky na oblečení, tak se ani vy nebojte použít výrazné barvy. Obzvlášť na černém papíru vypadá dobře reflexní žlutá, červená a nebo bílá. Vždy se pokuste o co nejkontrastnější barvy. Můžete přidat i nějaké veselé a originální samolepky nebo ruční kresby. To už je jen na vás. 

 

Tip: Nezapomeňte ke každé stránce případně fotografii popsat místo a datum a třeba i účastníky akce. Ne, že by ta vzpomínka nebyla tak silná, že byste si jej nepamatovali, ale lidé stárnou, zážitků přibývá a často se to začne motat všechno dohromady. Tak ať máte přehled.

 

No a mistrovské dílo je dokonáno ! Jaký z toho máte pocit? Zaplnili jste všechny stránky nebo zbylo místo i na budoucí výlety? 

 

Klára Kohoutová