Máte doma malé umělce, kteří milují malování, stříhání, lepení a tvoření všeho druhu? Pak je pro vás domácí výtvarná dílna pro děti to pravé. Vytvořit pro děti prostor, kde mohou svobodně rozvíjet svou kreativitu může být jednodušší, než si myslíte.
Domácí tvoření nabízí nekonečné možnosti, jak děti zabavit, naučit je novým dovednostem a podpořit jejich fantazii, a to vše z pohodlí domova. V tomto článku si ukážeme, jak jednoduše vytvořit domácí výtvarnou dílnu, co by v ní nemělo chybět a přineseme inspiraci na zábavné projekty pro děti různého věku.
Image by Freepik
Proč podpořit rozvoj kreativity?
Podpora kreativity u dětí je klíčová pro jejich všestranný rozvoj. Kreativní činnosti pomáhá dětem objevovat a rozvíjet schopnosti hned na několika úrovních:
Rozvoj fantazie
Kreativní činnosti, jako malování, modelování nebo vyrábění umožňují dětem snít, zkoumat a experimentovat. Děti se učí vyjadřovat své myšlenky prostřednictvím barev, tvarů a materiálů, což podporuje rozvoj individuality a přináší to radost z tvoření.
Rozvoj jemné motoriky
Tvořivé činnosti zlepšují jemnou motoriku. Jak jinak také rozvíjet jemné pohyby prstů než při stříhání nůžkami, tahy štětcem nebo jemné práci s modelínou? Práce s různými materiály a nástroji zvyšuje sílu a přesnost pohybů dětských rukou a prstů, což je důležité i pro jiné běžné úkony, jako je zapínání knoflíků nebo psaní.
Schopnost řešit problémy
Když děti tvoří, neustále přemýšlí, jak realizovat své nápady. Musí se rozhodnout, jaké barvy použít, jak spojit k sobě různé materiály nebo opravit něco, co se nepovedlo. Tento proces posiluje jejich schopnost kritického myšlení a učí je řešit problémy, což jsou dovednosti, které využijí v průběhu celého života.
Emocionální rozvoj
Kreativní činnost je také výborným nástrojem pro vyjádření vlastních emocí. Děti často výtvorem vyjadřují to, co nedokážou ještě říci slov - lásku, radost, smutek a další. Tvoření jim tam umožňuje bezpečně prozkoumávat své pocity, což přispívá k lepšímu emočnímu vyrovnání se s vlastními pocity.
Proč domácí výtvarná dílna?
Domácí výtvarná dílna je skvělým místem, kde mohou děti svobodně tvořit a rozvíjet se vlastním tempem. Jedním z největších výhod domácí výtvarné dílny je, že umožňuje dětem tvořit bez časového tlaku a mají tak dostatek času experimentovat, učit se z chyb a zároveň si užít proces tvoření.
Inspirace: Vytvoření domácí výtvarné dílny je jen jeden z projektů, který může nadchnout kreativní maminky. Co takhle naučit se šít, malovat nebo fotografovat?
Děti se mohou naplno ponořit do malování nebo jiných tvořivých aktivit, aniž by byly omezeny přesně stanoveným časovým limitem, jako je tomu v hodinách výtvarky nebo na kreativních kroužcích. Každé dítě má tak možnost rozvíjet své dovednosti v klidu a pohodlí domova.
Kromě toho je domácí dílna cenově dostupná. Nepotřebujete žádné extra drahé materiály, často stačí základní výtvarné pomůcky nebo i recyklovatelné předměty z domácnosti. To z domácí výtvarné dílny činí ideální aktivitu pro rodiče, kteří hledají zábavný způsob, jak děti zabavit, aniž by museli investovat velké peníze.
Výtvarná dílna navíc podporuje i rodinné vztahy. Společné tvoření umožňuje rodičům a dětem trávit čas spolu, sdílet nápady a radost z dokončených výtvorů. Je to způsob, jak budovat silné vazby a užít si společné chvíle bez rozptýlení moderními technologiemi.
Vhodné místo pro domácí výtvarnou dílnu
Pro domácí výtvarnou dílnu je důležité zvolit místo, kde se dítě bude cítit dobře a zároveň kde bude mít dostatek volnosti k tvoření bez obav, že něco ušpiní. Ideálním prostorem může být například koutek v obývacím pokoji, jídelně nebo dokonce venku na zahradě. Důležité je, aby místo bylo snadno dostupné a pro dítě dobře známé.
Prostor by měl být snadno dostupný, aby dítě mělo možnost začít tvořit kdykoliv bez větších příprav.
Důležité je také zajistit dobré osvětlení prostoru. Přirozené denní světlo je nejlepší, ale pokud není k dispozici, stačí i dobře umístěné stolní nebo stropní světlo.
Do výtvarné dílny doporučujeme umístit také inspirativní předměty. Může jít i obrazy a plakáty, nástěnky s vlastními výtvory, kreativní hračky, tabule a další.
Vhodné vybavení prostoru
Při přípravě domácího výtvarného koutku je důležité myslet na to, jak prostor vybavit tak, aby byl nejen praktický, ale i snadno udržitelný v pořádku a čistotě. Děti při tvoření často rozlijí barvu, rozsypou třpytky nebo zamažou stůl lepidlem, proto je vhodné zvolit vybavení, které se snadno udržuje.
Pracovní plochu doporučujeme zakrýt ochrannou plachtou nebo starým ubrusem, který ochrání plochu před lepidlem, barvami a dalšími materiály. Na stůl můžete položit také staré noviny, které dítě může během tvoření znečistit a po skončení tvoření je jen vyhodíte.
Image by Vecteezy
Po ruce byste měli mít vlhčené ubrousky nebo hadříky, aby děti mohly rychle setřít rozlitou barvu. Tím se naučí také základní návyky, jak po sobě uklízet během tvoření.
Tip: Poblíž výtvarného koutku umístěte také koše na tříděný odpad, kam děti mohou vyhazovat zbytky papírů, plastů nebo látek. Naučíte je tak nejen pořádku, ale i základům třídění a recyklace.
Úložné boxy a organizace
Pro přehledné ukládání výtvarných potřeb je ideální použít úložné boxy, koše nebo přihrádky. Boxy můžete označit štítky, aby dítě vědělo, kde co najde - jeden box na barvy, jiný na štětce, další na papíry. Skvělým řešením jsou také průhledné boxy.
Všechny často používané pomůcky se snažte zorganizovat tak, aby byly vždy po ruce. Stojánky na štětce, tužky nebo pastelky můžete nechat umístěné přímo na stole, aby k nim dítě během tvoření mělo vždy snadný přístup.
Pokud máte dostatek místa, můžete pro ukládání předmětů využít také police a nástěnné regály.
Základní vybavení pro dílnu
Pokud chcete vytvořit kreativní dílnu, je třeba pořídit základní pomůcky. Jaké výtvarné potřeby by neměly v dílně chybět?
- Barvy (vodové, temperové, akrylové)
- Štětce různých velikostí
- Papíry (klasické bílé, barevné i kartony)
- Nůžky a lepidla
- Pastelky, fixky, voskovky
- Modelovací hmoty
- Třpytky a korálky
- Látky a stuhy
- Přírodniny
S takovou základní výbavou bude mít dítko dostatek možností rozvíjet svou kreativitu. Přidat do dílny můžete také recyklovatelné materiály, které přináší řadu výhod. Ušetříte peníze, dále podpoříte rozvoj kreativity a své děti také učíte odpovědnosti vůči životnímu prostředí. Společně pak můžete objevit způsoby, jak zdánlivě nepotřebné věci dál využít a vytvořit z nich něco jedinečného.
Využít můžete:
- Kartonové krabice od bot nebo spotřebičů. Děti z nich mohou vyrábět domečky, loutková divadla, modely aut nebo roboty.
- Ruličky od toaletního papíru. Děti z nich mohou vyrábět zvířátka, dalekohledy, loutky nebo závěsné dekorace. Z ruliček lze postavit také rakety nebo hrady.
- Zbytky látek a stuhy, které už nevyužijete jinde. Hodí se pro textilní výtvory, jako jsou polštářky a peřinky pro panenky. Stuhy mohou ozdobit kdejaký výtvor nebo posloužit jako poutko závěsných dekorací.
- Staré noviny a časopisy lze využít při vytváření originálních obrázků z vystříhaných částí.
- Krabičky od vajíček. Lze snadno využít k tvoření ve 3D pro výrobu zvířat, figurek nebo hradů.
Image by Freepik
Nápady na kreativní aktivity pro děti různého věku
Pro mladší děti (3-6 let)
Mladším dětem je vhodné nabízet aktivity, které jsou nejen zábavné, ale také podporují rozvoj jemné motoriky a představivosti. Níže najdete jednoduché kreativní aktivity, které budou malé umělce bavit a zároveň jim pomohou rozvíjet důležité dovednosti.
Malování prsty
Děti milují prstové malování, protože mohou barvy cítit na svých prstech a přímo se zapojit do tvoření. Budete potřebovat netoxické barvy a velké papíry či plátno. Dětem doporučujeme pořídit zástěrku, aby se neušpinily.
Pak už nechte děti namočit si prsty do barvy a vytvářet na papíře různé tvary a vzory. Mohou zkusit namalovat sluníčko, květinu, nebo jen abstraktní obraz dle jejich fantazie. Vytisknout pro ně můžete také prstové omalovánky.
Výroba kostýmů na karneval
Děti si z papíru mohou vyrobit vlastní masky na karneval z papíru. Další, trochu složitější možností je výroba celých dětských karnevalových kostýmů, kdy se pustíte do společného šití a tvoření z látek.
Mezi oblíbené dětské kostýmy patří:
- zvířecí masky medvědů, koček a pejsků
- kostýmy superhrdinů
- kostýmy princezen, víl, draků nebo rytířů
Tvoření obtisků
Aktivita je zábavná a snadná, přičemž se rozvíjí dětská kreativita i prostorová představivost. Potřebovat budete papír, barvy a štětce. Děti mohou do barvy namočit celé dlaně a dělat otisky na papír. Z obtisků mohou vytvářet různé tvary - strom, motýla nebo jiná zvířátka.
Jednoduché origami
Skládání z papíru pomáhá rozvíjet jemnou motoriku, trpělivost a schopnost následovat instrukce. Potřebovat budete papír, nůžky a lepidlo.
Naučte děti poskládat jednoduchou lodičku, čepici nebo zvířátko. Postupně můžete přistupovat i k těžším origami - papírové květině nebo srdíčku. Z papíru můžete lepit a skládat i podle své fantazie.
Koláže z papírků
Skládání koláží rozvíjí kreativitu a jemnou motoriku. Potřebovat budete podkladový papír, barevné papíry, nůžky a lepidlo. Děti pak nastříhají nebo natrhají barevné papírky na různé tvary a začnou je lepit na podkladový papír.
Mohou se snažit vytvořit auta, stromy, nebo jen barevné abstrakce. Rodiče mohou pomáhat se skládáním složitějších tvarů nebo namalovat na papír obrys, do kterého děti papírky nalepují.
Tvoření z modelíny
Při tvoření z modelíny budete potřebovat modelínu, případně nějaké formičky a vykrajovátka. Zpočátku mohou děti modelovat jen jednoduché tvary, jako kuličky a válečky. Postupně se mohou pustit i do složitějších zvířátek nebo pokrmů.
K tvoření z modelíny můžete také přidat i přírodní materiály, jako jsou listy, kamínky nebo větvičky, které děti mohou do svých modelínových výtvorů přidávat.
Tiskátka z brambor
Z brambor můžete snadno vytvořit tiskátka. Stačí bramboru rozříznout na polovinu a vyřezat do ní jednoduchý tvar, například hvězdičku, srdíčko nebo květinu. Děti pak namáčí tiskátka do barvy a tisknou na papír.
Navlékání
Děti mohou na šňůrky navlékat barevné korálky i těstoviny a vytvářet si tak vlastní náramky, náhrdelníky i dekorace.
Malování na kamínky
Nasbírejte venku hladké kamínky a nechte děti malovat na ně různé vzory, tváře nebo zvířátka. Po zaschnutí barvy můžete kamínky využít jako dekoraci do zahrady nebo na okno.
Pro starší děti (nad 7 let)
Pro starší děti je možné nabídnout aktivity, které jsou náročnější a podporují rozvoj spolupráce nebo kritického myšlení. To může zahrnovat práci s různými technikami, materiály a nástroji, které umožní vytvářet i složitější výtvory.
Malování barvami na plátno
Starší děti mohou experimentovat i s akrylovými barvami a zkoušet různé techniky malby. Můžete je povzbudit, aby vytvořili vlastní obrazy na téma přírody, abstraktní umělecká díla nebo vlastní portréty.
Výroba triček z vlastním potiskem a batikování
Děti si ve své kreativní dílně mohou vyrobit také trička s vlastním potiskem. Na jejich výrobu budete potřebovat bavlněné bílé tričko, šablony, textilní barvy, štětce, papír nebo karton na ochranu pod tričkem, noviny, nůžky, žehličku.
Děti si mohou navrhnout vlastní design trička nebo použít předem připravené šablony. Mohou si také vytvořit vlastní šablony z kartonu. Pomocí štětce nebo houbičky potom nanesete textilní barvu na tričko. Po dokončení potisku nechte tričko zaschnout podle pokynů výrobce barvy. Poté je důležité žehličkou barvu fixovat.
V případě batikování budete potřebovat bílá trička, batikovací barvy, gumičky, nádobu na barvu, ochranné rukavice a ochranné plachty. Stejně jako u potiskování, připravíte pracovní prostor a následně si děti vymyslí design batikování. Od toho se odvíjí, zda trička budete kroutit, skládat nebo bodovat. Tričko upevníte gumičkami a nanesete batikovací barvu. Tričko necháte zaschnout, následně opláchnete studenou vodou a tričko necháte uschnout na vzduchu
Vytváření keramických výrobků
Děti mohou z keramiky vytvářet různé objekty, jako jsou sošky, figurky, misky, šperky nebo jiné dekorace. Pokud používáte keramickou hlínu, mohou své výtvory vypálit v keramické peci.
Kreativní psaní
Děti mohou psát také vlastní příběhy nebo básničky, které potom sami také ilustrují. Pokud je to baví, mohou takto vytvořit celou knížku.
Tvoření z přírodních materiálů
Děti mohou také sbírat přírodní materiály a používat je k tvoření uměleckých děl, jako jsou sochy, mozaiky nebo jiné dekorace.
Tvorba šperků
Děti mohou vyrobit vlastní náhrdelníky, náramky nebo náušnice. Potřebovat k tomu budou korálky, drátky, řetízky, nůžky a kleštičky.
Pletení a háčkování
Pletení a háčkování jsou další úžasné kreativní činnosti, které umožňují starším dětem rozvíjet jemnou motoriku, tvořivost a realizovat své projekty.
Image by Vecteezy
Tip: podívejte se na průvodce patchworkem pro začátečníky
Tematické projekty
Tvoření ve výtvarné pracovní dílně můžete směřovat i tématicky. Tematické projekty jsou skvělým způsobem, jak děti zapojit do kreativních činností a zároveň je naučit něco o různých tradicích a ročních obdobích.
- Vyrobte si podzimní zvířátka z kaštanů
- Využijte podzimní listí na tvorbu koláží
- Vyrobte si z papíru vánoční ozdoby na stromeček
- Vyrobte si vánoční výzdobu do oken
- Vytvořte jarní zápichy do květináčů na okno
- Vyrobte s dětmi hmyzí domečky
3 tipy pro rodiče, jak děti motivovat a podporovat jejich kreativitu
Závěrem tohoto článku přináší pár tipů pro rodiče, jak děti motivovat a podporovat v kreativních dovednostech:
- Svoboda a individualita jsou klíčové. Nechte své děti tvořit svobodně a nevnucujte jim své představy o výsledku. Respektujte jejich osobitý styl a nechte je chybovat. Věřte, že každé nepovedené dílo může být příležitostí k tomu se něco naučit.
- Chvalte. Pozitivní zpětná vazba je klíčová. Pochválit lze i jen za snahu nebo originalitu a věřte, že taková maličkost posílí dětské sebevědomí. Je důležité si uvědomit, že tvoření není jen o výsledku, ale hlavně o procesu.
- Jako rodiče můžete dětem pomoci objevovat nové nápady. Pořiďte jim knížky o umění, navštivte s nimi výstavu nebo interaktivní muzeum, porozhlédněte se po výtvarných dílničkách ve vašem okolí a podobně.
Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s PoctiveSEO: Naučte se jak co je SEO a jak jej využít ve svůj prospěch
Autorka: Alena Mrvíková